Sunday

Eesti rahvusliku paistu motiivi kasutamine tikandis






Rahvuslike paistu ja kihnu motiivide kasutamine kottide kujundamisel. Oluline on arhailiste tikandimotiivide kavandamine, materjali-ja värvivalik. Sobivad paelad. Selliseid rahvuslikus stiilis kotte on kena ka suvistel folgiüritusel kasutada ja ka külalistele kinkida.
Paistu motiive on tore kasutada ka rahvuslikus stiilis kostüümide kaunistamisel. Meie kooli 8.klassi õpilane Anna Saavaste võitis maakonnaolümpiaadi ja tuli vabariigis 6. kohale, Merlin Viir võitis 3. koha maakonnas. Tikkimine on lahe!

Koti õmblemine






Kavandasime kotile lihtsa tikandi , pärast tikandi valmimist tuli koti küljed masinaga ühendada, õmmelda vooder ja palistada kotisuu. Kinnitada sobivad paelad korralikult. Uhke kott!

Põll






Toreda põlle õmblemine kokkamiseks pole üldse raske: lihtne lõige, traageldada-õmmelda kandid ja tasku-ongi valmis! Tegevus 4.veerandil.

Motiividest kotid 6.kl


Heegeldatud märsid






Motiivide heegeldamine on 6.klassile alati meeldinud, sest see on suhteliselt lihtne. Peale susside-pallide ja erinevat tüüpi lillede ongi lemmikteemaks olnud heegeldatud motiividest kotid, sobiva voodriga ja punutud või keerunööriga. Sobiv suvistele folgiüritustele jms. Ka hea kingituseks või lõngakerade hoidmiseks.

Vilditud arhailised kotid




Märgviltimise tehnikas teostatud lihtsad kivikujulised kotid, kinnitused-kaunistused sobiva jämedakoelise villase sämppistega. Vooder linasest, õmmeldud käsitsi.

Greisitehnikas kotike.






Greisitehnika on vahva lapitehnika, kus alusriidele tikitakse loovalt kujundades eri värvi lapikesi, kinnitatakse ärapööratud serv üherealiste sobivate pistetega. Oluline on materjali-ja värvivalik, pistete ühtlus, korralik triikimine. Sisse õmblesime voodri ja õmblesime luku(enamasti ka sama pistega)

Eesti rahvuslik lilltikand
























































Lilltikandi tikkimisega on nii: Osa õpilasi saavad suurepäraselt nii kavandamise ku tikkimisega hakkama . Osale õpilastele(kelle jooniststamisoskus ka ehk nõrgem ja ei viitsi keskenduda), valmistab lillikand mõningaid raskusi. Tikime enamasti peente villaste lõngadega villastele kangastele(olen suutnud kooli muretseda). Tänavu valmivad järjekordsed motiivitööd maasikate ja pihlakatega(erinev raskusaste) , mille vormistame 1.20 x1.20 seinavaipadeks. Kavandamisel arvestasime, et saame neid maakonnanäitusel ja vastremonditud kooli seintel eksponeerida.
Eelmise aasta töid.

Eesti rahvuslikud kindakirjad






Kinnaste kavandamine rahvuslike kindakirjadega ja kindakudumise tehnoloogia on juba veidi keerulisem, kui sokkide kudumine 6.klassis, kuid kõik on edukalt hakkama saanud!

Salli kudumine 5.klass






5,klassis õpivad lapsed põhisilmuseid ja lihtsaid koepindu kuduma.
Koome 2. veerandil, 3.algul lõpetame salli. Kui kudumine selge, siis harjutamiseks on sall väga hea, saab kudumise kindlalt selgeks. Siis on 6. klassis juba tore sokke-sääriseid kududa. Kudumistundides on hea vestlusteemasid (materjaliõpetus,- hooldustähised) läbi viia.
Põhiline, et tuju ära ei läheks, ikka tasapisi...

Vesti , kampsuni kudumine 8.klass









8.klassis kavandame ja koome veste-kampsuneid (eelnevad tööproovid, mõõdud,lõiked)
Aega läheb 1.veerand ja paar tundi peale.

Monday

Minu tegemised

Õpetan käsitööd ja kodundust Viljandi Maagümnaasiumis alates 2005.a., eelnevatelt olen töötanud kunstiõpetajana samas koolis 25 aastat. Lisaks juhendan käsitööringi ja 1.-3. kl. kunstiringi. Juhendan lisaks kunstikursuseid Viljandi Kunstikoolis.
Pean käsitöö ja kodunduse õpetamist koolis väga oluliseks, ehkki kõik õpilased sellega vist ei nõustu. Loovus, töökus, leidlikkus, isetegemiseoskus on edaspidises elus siiski äärmiselt vajalikud omadused … Suurimad mured ongi ehk normaalsete töötingimuste tagamisega.
Uus õppekava lubab ju kindlustada koolid kaasaegsete tööruumide ja töövahenditega, ka materjalidega. Kuidas see praktiliselt käivitub, kahtlen…
Kuid pole viga , oleme saanud kenasti hakkama. Iga aasta kevadel toimuvad Viljandis Kondase keskuses käsitöönäitused erinevatel teemadel. Ka koolis püüan teha näitusi, kuid seoses suurte remontidega pole olnud normaalseid eksponeerimispindu ja tingimusi.
Oleme valmistanud mitu suurt tikitud ühistöövaipa kooli kaunistamiseks peale remonti.
Meie kooli õpilased on võitnud juba mitmendat korda maakonna käsitööolümpiaadi, viimasel olümpiaadil Tallinnas 2009.a. sai Anna Saavaste 6.koha.